Vše o odkladu splátek půjček a hypoték

 • Jsme tu pro vás

  Víme, že se všechny situace v životě nedají předem naplánovat. Vždy jsme se snažili udělat maximum pro to, abychom spolu s vámi vyřešili individuálně problematickou situaci, pokud jste se dostali do finanční tísně. Určitě víte, že si zdarma můžete u svých půjček nastavit výši splátek nebo dobu splatnosti, stačí zavolat na naše Klientské centrum 222 010 222. Pokud jste se nyní ale dostali do finanční tísně v souvislosti s pandemií koronaviru, můžete si jednoduše prostřednictvím formuláře zdarma zažádat o odklad splátek vašich půjček či hypoték do konce července nebo října. Jsme tu pro vás.

 • Pár tipů na začátek

  • Zažádat o odklad si můžete, pokud máte výpadky příjmů a hrozí vám prodlení v důsledku pandemie.
  • Půjčka i hypotéka se v průběhu trvání odkladu splátek stále úročí, a tím se navýší celková dlužná částka. Zároveň se také prodlouží celková doba splácení půjčky i hypotéky.
  • Zpracování žádosti je bez poplatku.
 • Kdo si může zažádat o odklad splátek?

  O odklad splátek si můžete zažádat, pokud jste se v důsledku pandemie koronaviru dostali do tíživé finanční sítuace.

 • Délka poskytovaných odkladů splátek

  O odklad splátek můžete požádat do konce července nebo října 2020 s tím, že vám doporučujeme dobře zvážit délku odkladu. Podle aktuálně platného zákona je vaše volba závazná a nelze ji měnit, v případě, že by se vaše situace zlepšila a mohli byste začít splácet dříve.​​​​​​​

 • Reportování do registrů

  Report do registrů není možné obejít. Jakmile úvěr existuje, pravidelně se ke konci každého měsíce jeho stav v reportech aktualizuje. Toto nelze nijak vynechat ani opomenout, žádná banka takovou možnost nemá. Nicméně do registrů se odesílá aktuální stav úvěru, a v tomto případě je jeho stavem „odklad splátek“, nikoli „dluh“. 


  To co v široké veřejnosti obvykle bývá vnímáno jako „záznam do registru“ je právě onen „negativní záznam“, tedy aktualizace údaje na stav „dluh“. A to se v tomto případě neděje. V tomto případě reportujeme „neuhrazení splátky + žádný dluh“, což se v registrech uvádí pod příznakem „splátkové prázdniny“.


  Nejedná se tedy o negativní záznam do registrů.

 • Po dobu odkladu účtujeme úroky

  Pamatujte prosím na to, že odklad splátek vám pomůže v momentální chvíli, ale celkové náklady vaší půjčky i hypotéky vám navýší. Jako u každého odkladu je i v případě aktuálního odkladu splátek z důvodu pandemie koronaviru nadále u půjčky či hypotéky účtován úrok. (Úroková sazba po dobu odkladu je maximálně ve výši 8 % + reposazba vyhlašovaná Českou národní bankou (tj. nyní dohromady 8,25 %). Je-li úvěr smluvně úročen nižší sazbou, po dobu odkladu jej budeme úročit touto nižší sazbou. Pravidlo aplikujeme pouze na žádosti přijaté po 17. 4. 2020 včetně.)


  PŮJČKY

  Splátka půjčky se skládá z jistiny a úroku. Pokud jste o odklad splátek půjčky požádali od 17. 4. 2020 včetně, tak se vám úrok za dobu odkladu splátek sečte a vy ho zaplatíte ve splátkách až na konci doby splátkového období půjčky. Jelikož ale výše splátky zůstává stejná, tak se navýší celková částka, kterou zbývá doplatit a zároveň se tedy prodlouží doba splatnosti půjčky.


  Pro odklady zažádané do 16. 4. 2020 platí, že úrok za dobu odkladu bude splacen ihned po skončení období odkladu, tedy od srpna či listopadu.


  HYPOTÉKY

  Stejně jako u půjčky se splátka skládá z jistiny a úroku. Celkové úroky se za dobu odkladu splátek tedy např. za 6 měsíců sečtou a vy je zaplatíte až na konci doby splátkového období hypotéky. Tím se vám prodlouží doba splatnosti hypotéky a zároveň se i navýší celková dlužná částka.

 • Pojištění v době odkladu splátek


  PŮJČKY

  U půjček platba poplatku za pojištění funguje podobně jako splácení úroku z půjčky. Měsíční částka je účtovaná, avšak v průběhu odkladu ji nehradíte. Zaplatíte ji za všechny odložené měsíce po skončení odkladu splátek.


  HYPOTÉKY

  U hypoték platí, že jakékoliv pojištění vztahující se k hypotéce (pojištění schopnosti splácet, pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti) musíte i během odkladu splátek platit.

 • Mimořádné splátky v době odkladu splátek

  Bohužel nyní není možné vložit mimořádnou splátku, pokud máte sjednaný odklad splátek. Pokud se vaše finanční situace zlepšila či stabilizovala, doporučujeme vám odkládat si částečné splátky na spořicí účet a mimořádnou splátku poté provést ihned po skončení odkladu. Při dosavadních „běžných“ odkladech před pandemií covid-19 jsme takovouto funkcionalitu nepotřebovali a její implementace je časově náročná. Avšak jakmile najdeme řešení, budeme vás neprodleně informovat, abyste si splácení mohli nastavit zcela dle svých představ.

 • Často kladené dotazy


  HYPOTÉKY

  Mohu si zažádat o odklad splátek také u hypotéky?

  Samozřejmě. I pro odklad splátek hypoték můžete využít naši online žádost. Pouze pokud máte Credoma hypotéku nebo Credoma úvěr, prosíme, abyste si stáhli a vyplnili tento formulář a zaslali ho zpět na klientske.centrum@equabank.cz.

  Kdy si mohu zažádat o první odklad splátky?

  Odložíme vám hned první splátku po obdržení žádosti o odklad. Nejpozději bychom však od vás potřebovali žádost dostat 3 kalendářní dny před datem splatnosti splátky.

  Jak se dozvím, že mi byl odklad splátek nastaven?

  Zašleme vám SMS, že byl odklad splátek nastaven. Ve vašem internetovém bankovnictví naleznete Potvrzení o odkladu splátek společně se splátkovým kalendářem.


  PŮJČKY

  Je možné si zažádat o odklad více půjček najednou?

  Pro všechny své požadavky na odklad můžete využít jednu online žádost. 

  Jak postupovat, pokud bych rád/a zažádal/a o odklad splátek, ale nepotřebuji odklad celé částky splátky?

  Částečný odklad splátky technicky možný není, v rámci zrychlení procesu nebude ani možný odklad splácení pouze jistiny.  

  Jak poznám, že jste se začali mojí žádostí zabývat?

  Jakmile dokončíte online žádost, během několika dní žádost zpracujeme, a poté vám e-mailem zašleme informace o zpracování. Množství žádostí se den ode dne zvyšuje, ale děláme maximum proto, abychom spolu s vámi vyřešili vaši situaci co nejrychleji.