• Postup po skončení období odkladu splácení u půjček a hypoték

  Pokud jste v době epidemie COVID-19 využili možnost odkladu splátek, nyní po jeho skončení, očekáváme, že začnete splácet podle dohodnutého splátkového plánu, který máte uložený ve svém internetovém bankovnictví.


  Termín první splátky po odkladu i její výši připomínáme měsíc předem prostřednictvím SMS zprávy.

 • Stále potřebujete naši pomoc při splácení? Jsme tu pro vás

  Obtížnou situaci chápeme a víme, že se do ní může dostat každý z nás. Vždy se snažíme udělat maximum pro to, abychom spolu s vámi našli řešení, pokud jste ve finanční tísni.


  • Pokud u vás přetrvávají problémy s výpadkem příjmu, můžeme s vámi uzavřít individuální splátkovou dohodu a snížit na určitou dobu splátky u vaší půjčky nebo hypotéky.  
  • Tato dohoda není nároková, proto vaši žádost individuálně posoudíme a budeme se snažit najít uspokojivé řešení pro obě strany.
  • Pro žádost o individuální snížení splátek kontaktujte oddělení Správy pohledávek na čísle 222 010 010 od pondělí do pátku od 8 do 19 hodin.
 • Reportování do registrů

  Banky jsou povinné každý měsíc aktualizovat v úvěrových registrech stav všech existujících úvěrů. Součástí informací o stavu je i výše aktuálně zaplacené měsíční splátky. V registrech tedy bude uvedeno, že uhrazená splátka je nižší než sjednaná. Část finančních institucí si toto snížení může vykládat negativně. I tak je však informace o nižší uhrazené splátce vnímána výrazně pozitivněji než informace o splátce úplně odložené nebo dlužné.  Neuhrazené splátky často vedou k zamítnutí dalších žádostí o úvěr.

 • Pamatujte prosím na to, že dočasné snížení splátek vám pomůže v momentální chvíli, ale celkové náklady vaší půjčky či hypotéky vám navýší. I po dobu snížení splátek vám budeme nadále účtovat úrok. 


  Za standardních okolností se splátky skládají z jistiny a úroku. Při dočasném individuálním snížení splátek budete po smluvenou dobu splácet pouze jistinu. Úrok vám budeme účtovat, nebude však do splátek započítán. Po uplynutí období snížení splátek vám nastavíme splátky na původní výši. A zároveň připočítáme i úrok za období snížení splátek.

 • Pojištění u nás v době dočasného snížení splátek

  PŮJČKY

  Pokud máte u půjčky sjednané pojištění, platba poplatku za pojištění bude fungovat podobně jako splácení úroku z půjčky. Měsíční částky vám budeme účtovat, avšak v průběhu dočasného snížení splátek je nebudete hradit. Za všechny měsíce období snížení splátek je uhradíte najednou, v první splátce po skončení dočasného snížení splátek.


  HYPOTÉKY

  U hypoték platí, že jakékoliv pojištění vztahující se k hypotéce (pojištění schopnosti splácet, pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti) musíte i během období snížení splátek platit.