Informace z banky a tiskové zprávy

Logo ke stažení
logo ve formátu PNG
logo ve formátu PDF
​​​​užití loga Equa bank - pravidla


Kontakt pro média 
Kateřina Petko
Head of PR & Internal Communications 
katerina.petko@equabank.cz

9. 2. 2015

Valentýnská žádost o ruku? O tom si nechte zdát…

Svátek svatého Valentýna si u nás postupně získává stále více příznivců. Letošní den zamilovaných plánuje oslavit až 70 procent Čechů. Pouze ale jen necelé procento z nich je pevně rozhodnuto, že při této příležitosti požádá svou drahou polovičku o ruku.

Každý desátý muž se možná nakonec k tomuto kroku odhodlá, ale zatím si tím není zcela jistý. V čem mají ale lidé jasno je, že kromě své lásky se chystají obdarovat také domácí mazlíčky. Těm koupí drobný dárek každý čtvrtý Čech. Stejný počet dotázaných rovněž plánuje oslavit Valentýna kromě své polovičky také s milencem či milenkou. Vyplynulo to z průzkumu Equa bank, který se uskutečnil v uplynulých dvou týdnech.

Svátek zamilovaných, který připadá na 14. února a v zemích na celém světě má již svoji tradici, v Čechách letos oslaví 70 procent lidí. Třetina z nich stráví tento svátek u romantické večeře, další třetina pak dá raději přednost oslavám v soukromí. Společnou večeři přitom častěji vyžadují ženy, muži mají naopak raději oslavy v teple domova.

Kromě romantických společně strávených chvil plánují Češi na tento svátek svou drahou polovičku také obdarovat. Každý druhý muž přinese ženě květinu, třetina žen překvapí svého partnera sladkostmi. Necelá pětina z nich pak připravuje pro své milované překvapení v podobě masáže.

„Částka, kterou jsou letos Češi ochotni investovat do valentýnských oslav, se pohybuje mezi 500 až 1000 korun. Muži nechtějí na svých partnerkách šetřit a hodlají utratit až tisíc korun. Ženy utratí v průměru polovinu této částky,“ říká Tomáš Veselý, ředitel depozitních produktů Equa bank.

Na Valentýna se dámy žádosti o ruku nedočkají

I když může být pro někoho Valentýn příležitostí, jak požádat svého životního partnera o ruku, podle průzkumu většina oslavenců před svým partnerem nepoklekne. Zároveň z průzkumu vyplynulo, že únorový svátek Češi oslaví i s „tajnými“ partnery, tedy milenci nebo milenkami. Rande či alespoň předání dárku se svými neoficiálními partnery plánuje každý čtvrtý muž i žena.

Nezapomínáme ani na zvířecí miláčky

Češi se chystají obdarovat také pejsky, kočky nebo jiná domácí zvířátka. Svému domácímu mazlíčku se chystá udělat radost 38 % žen a 14 % mužů.

Den svatého Valentýna, kdy si zamilované páry vyznávají lásku a obdarovávají se dárky a romantickými zážitky je populární především v USA. Do České republiky se tento anglosaský svátek, jehož kořeny lze ale dohledat až ve starověkém Římě, dostal po listopadu 1989.