Informace z banky a tiskové zprávy

Logo ke stažení
logo ve formátu PNG
logo ve formátu PDF
​​​​užití loga Equa bank - pravidla


Kontakt pro média 
Tereza Kaiseršotová
Tisková mluvčí
tereza.kaisersotova@rb.cz


Etický kodex
PDF Raiffeisenbank International Group ke stažení ZDE

20. 6. 2016

Prodej kol a cyklistického vybavení bude letos rekordní!

Nejprodávanějšími jsou kola v cenovém rozmezí 20 – 30 000 Kč

V posledních letech zažívá Česká republika boom zdravého životního stylu. Souvisí to nejen s potřebou aktivního trávení volného času, ale i seberozvojem nebo duševní hygienou. Sílící ekonomika a rostoucí příjmy dávají lidem větší možnosti při nákupu sportovního vybavení. Dle bleskového průzkumu společností Datatag a Equa bank, který byl realizován mezi prodejci a výrobci jízdních kol, se stále častěji prodává sportovní zboží z té nejvyšší cenové kategorie. Výjimkou nejsou silniční a horská kola či elektrokola za 100 000 Kč a více. 

Rok 2016 bude dle odhadů pro cyklistický průmysl rekordní a dosavadní měsíce to potvrzují. Vedle sílící kupní síly je důvodem i změna cestovatelského chování.  Češi méně vyhledávají lokality se zvýšeným bezpečnostním rizikem, jako jsou Řecko, Turecko či Egypt. Naopak upřednostňují dovolenou v České republice, případně sousedních státech, kde se více věnují právě cykloturistice. 

„Náklady na pořízení jízdních kol a cyklistického vybavení pro čtyřčlennou rodinu se mohou vyšplhat i na cenu čtrnáctidenní dovolené v Karibiku. Proto Češi často hledají varianty, jak při nákupu ušetřit. Jednou z možností jsou například Equa bank zlaté karty s programem Sphere, který nabízí úsporu v řádech několika tisíc korun,“ říká Jakub Pavel, ředitel retailového bankovnictví Equa bank. „Další výhodou Equa bank zlatých platebních karet je automaticky sjednané cestovní pojištění nejen pro držitele, ale i pro celou jejich rodinu. Zlaté karty Equa bank lze přitom pořídit již od 89 Kč měsíčně,“ dodává Pavel. 

Na své oblibě si v ČR získávají také elektrokola, která jsou vyhledávána především staršími lidmi a důchodci. Na tuzemském trhu se jich prodá přibližně 10 %, zatímco v Holandsku či v Německu jde o téměř jednu třetinu prodejů kol s elektrickým pohonem. Jejich pořizovací cena přitom začíná přibližně na 30 tisících Kč.  

Se stoupajícím zájmem české veřejnosti o cyklistiku a rostoucími náklady investovanými do jízdních kol se však také zvyšovalo i množství krádeží kol. V roce 2014 se tento trend zastavil a dodnes se pomalu snižuje. Dalším pozitivem je i zvyšující se míra objasnění. V roce 2015 bylo rozkryto 23 % případů odcizení kol, což je o 5 % více než v roce předchozím. 

Michal Tuček ze společnosti Datatag, která zajišťuje unikátní bezpečnostní systém na ochranu jízdních kol, k tématu dodává: „S klesajícím počtem odcizení a zvyšující se objasněností jednoznačně souvisí i fakt, že tak jako se Češi nebojí investovat do kvalitního kola, stále častěji se také nebojí investovat vyšší částku do ochranných prostředků. Na trhu jsou zcela nové technologie, které radikálně zvyšují pravděpodobnost nalezení odcizeného jízdního kola. Současně ale také případného zloděje odrazují.“

Společnost Datatag distribuuje jedinečný neviditelný UV PRO systém, který výrazně znepříjemňuje život zlodějům jízdních kol. Systém je také podporovaný policií v rámci prevence kriminality, v ČR je podporován přímo z Ministerstva vnitra. Systém spočívá ve třístupňovém ochranném mechanismu. Prvním je umístění neviditelného UV nátěru, druhým krokem je připevnění unikátního štítku. Třetí krok znamená aplikaci okem nerozpoznatelných mikroteček na různé části kola. Navíc je kolo registrováno v mezinárodní databázi, do které má přístup policie a vybrané pojišťovny po celé Evropě.