Informace z banky a tiskové zprávy

Logo ke stažení
logo ve formátu PNG
logo ve formátu PDF
​​​​užití loga Equa bank - pravidla


Kontakt pro média 
Kateřina Petko
Head of PR & Internal Communications 
katerina.petko@equabank.cz


Etický kodex
PDF Raiffeisenbank International Group ke stažení ZDE
PDF Equa bank a.s. ke stažení ZDE

28. 6. 2021

Do prázdninových pobytů dětí investuje většina českých rodičů do deseti tisíc

Českým prázdninám bude i letos dominovat tradiční „trojkombinace“: společná dovolená rodičů a dětí, pobyt na táboře a u prarodičů. I do toho však promluví Covid-19 a polovina rodičů se rozhoduje podle pandemické situace a čtvrtina z nich hledá cestovní pojištění, které kryje rizika spojená s koronavirem. Vyplývá to z aktuálního výzkumu Equa bank*.

Většina českých dětí ve věku od 5 do 18 let prožije letos alespoň část prázdnin mimo domov. Jen 6 % dětí je celé stráví doma. Největší část dětí – přibližně čtvrtina (24 %) - prožije dva týdny prázdninového dobrodružství mimo domov. Pětina českých dětí (22 %) bude mít od rodičů zajištěný program mimo domov na tři týdny a celý měsíc nebude doma spát 19 % dětí.

Pokud jde o formu pobytu, tak jasně vede oblíbená prázdninová „trojkombinace“: společná dovolená s rodiči (v ČR 65 % dětí, 22 % v zahraničí), babička s dědečkem (57 %) a tábory (31 % pobytový tábor, 21 % příměstský tábor).

A jak je to s náklady? „Do deseti tisíc korun chtějí do prázdninového pobytu svého dítěte letos investovat téměř dvě třetiny rodičů. Proti loňským prázdninám se to přitom nijak nezměnilo,“ řekla Kateřina Petko, ředitelka PR a interní komunikace Equa bank.

K ceně pobytu se samozřejmě musí přičíst i kapesné pro děti. Největší část českých rodičů (téměř polovina), z těch, kteří pošlou děti na tábor, vybaví děti kapesným do 50 korun na jeden den pobytu. Většina z nich (86 %) dává dětem kapesné v hotovosti, ale 14 % jim ho pošle na platební kartu, kterou má dítě s sebou na táboře.

Prázdniny a Covid-19

Do plánování prázdnin stejně jako loni zasáhl i v tomto roce Covid-19. A stejně jako u řady dalších otázek je v tomto případě postoj společnosti výrazně rozdělený. Přibližně polovina rodičů považuje za důležité vzít v úvahu při plánování prázdnin pandemickou situaci a druhá polovina to za důležité nepovažuje. Při úvahách, zda pošlou děti k prarodičům, bere třetina českých rodičů v potaz to, zda byli babička a dědeček již očkováni proti Covid-19. Naopak pro tři čtvrtiny to žádnou roli nehraje.

„Pandemická situace se promítá i do úvah o cestovním pojištění dětí na některou z prázdninových cest.  Čtvrtina českých rodičů ho bude uzavírat a bude si předem zjišťovat, zda kryje i rizika spojená s Covid-19. Dalších 13 % ho bude také uzavírat, ale nebude si zjišťovat, zda se vztahuje i na rizika s Covid-19. Zbývajících 62 % uzavření cestovního pojištění neplánuje,“ uvedla Kateřina Petko, ředitelka PR a interní komunikace Equa bank.

*Výzkum proběhl na reprezentativním vzorku 500 českých rodičů dětí ve věku 5–18 let. Výzkum uskutečnila Equa bank prostřednictvím Instant Research.