Informace z banky a tiskové zprávyKontakt pro média 
Tereza Kaiseršotová
Tisková mluvčí
tereza.kaisersotova@rb.cz


Etický kodex
PDF Raiffeisenbank International Group ke stažení ZDE

22. 9. 2021

Češi přišli na chuť nakupování na e-shopech prostřednictvím odložených plateb

Polovina Čechů, kteří nakupují na e-shopech, se již setkala s odloženými platbami. Naprostá většina těch, kteří již odloženou platbu využili, chtějí jejím prostřednictvím nakoupit i příště (82 %). A dokonce si podle toho vybírá i to, na kterém e-shopu nakoupí. Pro 40 % je totiž důležité, zda daný e-shop odloženou platbu nabízí. Vyplynulo to z výzkumu Equa bank mezi českými on-line nakupujícími.

Za hlavní výhody odložených plateb považují Češi především to, že za zboží zaplatí až, když ho obdrží a prohlédnou si ho. To je nejzásadnější výhoda pro téměř 60 % on-line nakupujících. Dále oceňují, že nemusí za zboží platit okamžitě (50 %), a že jde o sužbu bez poplatků (22 %). Odložené platby je oslovily i díky tomu, že nemusí používat na internetu platební kartu (14 %) nebo proto, že neradi nakupují na dobírku (12 %).

„Pro řadu z nás jsou nákupy na e-shopech stále spojeny s určitými obavami. Někdo nechce zadávat na internetu číslo karty, jinému nevyhovuje platit předem dřív, než zboží dorazí poštou a má ho v ruce. Řada z nás rozhodně nevidí řešení těchto obav v nepříliš pohodlné a trochu „staromódní“ dobírce. Nabízí se však odložená platba, která všechny tyto obavy odbourává. Na zájem Čechů o ni jako první banka u nás zareagovala na jaře 2020 Equa bank a nabídla e-shopům a jejich zákazníkům moderní platby pomocí PlatímPak,“ řekl Petr Baťka, Head of External Sales, Retail Banking, Equa bank. O tom, že si služba PlatímPak na českém trhu on-line nakupování vybudovala pevnou pozici, svědčí i to, že ji zná téměř 20 % Čechů, kteří nakupují na e-shopech.

Díky PlatímPak zákazník dostane objednané zboží z e-shopu, které si může v klidu prohlédnout, vyzkoušet a zkontrolovat. A buď si ho nechá a zaplatí za něj Equa bank do 30 dnů, nebo ho obchodníkovi jednoduše vrátí a bance nic neplatí. PlatímPak je zdarma, zákazník zaplatí pouze za zboží. Díky PlatímPak je možné pořídit si on-line zboží či služby až do výše 25 000 Kč za jeden nákup – a to i opakovaně. Pokud zákazník nezaplatí bance objednávku do 30 dnů, může požádat o převedení na pravidelné měsíční splátky.

Odložená platba se rychle uchytila

Odloženou platbu začali Češi používat poměrně nedávno, ale přichází ji rychle na chuť. 14 % ji poprvé využilo před rokem a půl, 18 % před rokem a například 14 % teprve před měsícem. Ale pokud ji vyzkoušeli, financují s ní poměrně velkou část svých nákupů: největší část (28 % respondentů, kteří odložené platby využívají) tak financuje 50 % svých on-line nákupů.

Prostřednictvím odložené platby nakupujeme častěji zboží trvalejší hodnoty. Bez ohledu na formu financování se totiž na prvních pěti místech nejčastěji on-line nakupovaného zboží objevuje: elektronika (75 % dotázaných), oblečení a obuv (65 %), drogerie, parfémy, kosmetika (52 %), knihy (45 %) a zboží pro dům a zahradu (44 %). Zatímco při nákupech financovaných pomocí odložené platby vypadá prvních pět míst takto: elektronika (73 % dotázaných), bílá technika (41 %), oblečení a obuv (37 %), nábytek (32 %) a sportovní vybavení (23 %).

Na českém trhu není samozřejmě jen PlatímPak, ale i další metody odložených plateb. Podle čeho si Češi vyberou tu, kterou opravdu využijí? Důvěryhodnost společnosti, která odložené platby nabízí (50 %), je na prvním místě. Následuje počet dní, o kolik si mohou platbu odložit (36 %) a výše částky, kterou si mohou odložit (14 %).

Poznámky k metodice výzkumu:

Výzkum proběhl v září letošního roku na reprezentativním vzorku (525) české populace ve věku 18-65, která nakupuje v e-shopech. Výzkum uskutečnila Equa bank prostřednictvím Instant Research.