Press release and News

Logo download
logo in PNG
logo in PDF
use of the logo of Equa bank - rules

Press contact
Tereza Kaiseršotová
PR Manager
tereza.kaisersotova@rb.cz

27. 10. 2020

Zodpovědní Češi – zimní lyžovačka doma a v úsporném režimu

Dovolená v nadcházející zimní sezoně a o zimních prázdninách bude letos pro řadu Čechů jiná. Necelé dvě třetiny z nás ji v tuto chvíli vůbec neplánují. A ti, co s ní počítají, mají velmi střízlivý přístup, nákup nechávají na poslední chvíli a drtivá většina bude trávit dovolenou v českých zimních střediscích. Zodpovědnost Čechů se projevuje i ve snaze snížit náklady a financovat dovolenou z běžného platu či úspor. Vyplývá to z aktuálního výzkumu Equa bank.Dovolená v nadcházející zimní sezoně a o zimních prázdninách bude letos pro řadu Čechů jiná. Necelé dvě třetiny z nás ji v tuto chvíli vůbec neplánují. A ti, co s ní počítají, mají velmi střízlivý přístup, nákup nechávají na poslední chvíli a drtivá většina bude trávit dovolenou v českých zimních střediscích. Zodpovědnost Čechů se projevuje i ve snaze snížit náklady a financovat dovolenou z běžného platu či úspor. Vyplývá to z aktuálního výzkumu Equa bank.

Protiepidemická opatření změnila letos řadu pracovních i soukromých plánů. Češi si při zvažování letošní zimní dovolené proto drží střízlivý přístup – a moc dopředu neplánují. „Důvodem je nejen nejistota ohledně možnosti cestování – a to nejen do zahraničí, ale i v rámci ČR – ale i zodpovědný přístup. Češi nyní více spoří – to vidíme i na jejich zájmu o Spořicí účty, kde jsme zaznamenali nárůst zůstatků o 20 % v porovnání se začátkem letošního roku, či na zájmu o investice do fondů, jejichž objem v držení klientů se na konci září ve srovnání se stejným obdobím minulého roku více než zdvojnásobil,“ řekla Kateřina Petko, ředitelka PR a interní komunikace Equa bank.

Podle výzkumu Equa bank 60 % Čechů zimní dovolenou v tuto chvíli raději vůbec neplánuje. Obezřetní jsou však i ti, kdo s dovolenou stále počítají a nijak s investicí do dovolené nespěchají. Nákup pobytu v dovolenkové destinaci nechává 43 % z nich na dobu kratší než měsíc před odjezdem. A 16 % si pak chce koupit ubytování dokonce jen týden předem.

Letos hraje významnou roli při výběru destinace zimní dovolené nastavení storno podmínek. V porovnání s loňským rokem, je pro polovinu Čechů důležitější vstřícné nastavení podmínek stornování ubytování a dopravy či celého zájezdu. Pro pětinu Čechů je to dokonce zásadní, aby si dovolenou koupili.

Nepřekvapí, že 90 % z těch, kdo o zimní dovolené uvažují, ji plánují strávit v České republice. O Rakousku jako o možném místě pro lyžovačku uvažují 3 % dotázaných, 2 % doufá v pobyt na Slovensku a 1,3 počítá s Německem. O pobytu u moře uvažují necelá 2 %.

Větší příklon Čechů k obezřetnosti je vidět na výdajích z rodinného rozpočtu a očekáváných investicích do zimní dovolené. Do 5 tisíc Kč by chtělo dát za zimní dovolenou 60 % dotázaných (loni to bylo 39 %), od 5 do 10 tis. Kč chce vynaložit 18 % Čechů (loni 30 %), od 10 do 15 tis. Kč 9 % respondentů (loni 17 %).

O spořícím módu svědčí i odpovědi na dotazy, jaké mají lidé očekávání ohledně výdajů na dovolenou v porovnání s předchozím rokem. Na zimní dovolenou je ochotno vydat 40 % Čechů (z těch, kteří ji plánují) nanejvýš stejně peněz jako loni. A 33 % bude na zimní dovolené letos šetřit a vydá za ni méně peněz.

Odpovědný přístup k financím je vidět i při pohledu na to, z čeho budeme letos dovolenou financovat. Z běžné výplaty bude dovolenou platit 48 % Čechů a z úspor, kdy si na dovolenou několik měsíců část peněz odkládá, pak 42 % dovolenkářů.

Pozn.: Výzkum na reprezentativním vzorku populace se uskutečnil prostřednictvím Instant Research v polovině října 2020.