Press release and News

Logo download
logo in PNG
logo in PDF
use of the logo of Equa bank - rules

Press contact
Markéta Dvořáčková 
Head of PR & Internal Communications 
​marketa.dvorackova@equabank.cz

25. 11. 2019

Třetina Čechů stráví zimní dovolenou na lyžích

NADCHÁZEJÍCÍ ZIMNÍ SEZÓNA MÍRNĚ PODRAŽÍ

Češi milují lyžování. Třetina z nich letos plánuje vyrazit na zimní dovolenou na hory v Česku, na Slovensku nebo v některé z dalších evropských zemích. Za nadcházející zimní dovolenou utratí čtyřčlenná rodina v průměru 25.600 korun, přičemž 4 z 10 Čechů odhadují, že je dovolená bude stát víc než loni. Vyplývá to z výzkumu agentury IPSOS Instant Research a cenového monitoringu portálu Dovolena.cz pro Equa bank.

 

Stejně jako loni i letos si Češi nenechají ujít odpočinek na horách spojený s lyžováním. I letos se na zimní lyžařskou dovolenou chystá zhruba třetina Čechů. Každý pátý Čech plánuje lyžovačku v ČR nebo na Slovensku, 13 % lyžařů pak zamíří do dalších evropských zemí, jako jsou Rakousko, Itálie, Francie či Švýcarsko. 

Zimní dovolenou ale plánují i milovníci tepla. Celých 16 %  Čechů ji hodlá strávit na plážích některého z celoročně teplých moří. Přibližně 9 % z nich zamíří do bližších dovolenkových destinací, jako jsou Egypt nebo Spojené arabské emiráty, 6 % pak dává přednost plnohodnotné exotice ve vzdálených zemích, jako jsou Kuba či Dominikánská republika apod. 

Za zimní dovolenou utratí Češi přes 25 tisíc korun

Češi odhadují, že za zimní dovolenou utratí v průměru 25.600 korun. 4 z 10 dotazovaných si přitom myslí, že je chystaná dovolená vyjde dráž, než ta minulá.  „Průzkum ukázal, že v průměru Češi utratí za plánovanou dovolenou stejně, jako za poslední zimní dovolenou. Přesto se jedná o značný zásah do jejich rodinného rozpočtu. Třetina Čechů na tuto dovolenou musí spořit i několik měsíců. Polovina dotazovaných pak náklady hradí z běžných měsíčních příjmů,“ uvedl Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu Equa bank. 
Kromě dovolené investují Češi i do lyžařského vybavení. To si letos plánuje koupit každý třetí dotazovaný. V průměru za něj utratí 13.500 korun. 12 % Čechů si lyžařské vybavení vůbec nepořizuje, půjčuje si ho.  


Až 10 % Čechů zamíří během zimní dovolené k lékaři

Češi si uvědomují, že zimní dovolená může s sebou nést potenciální zdravotní rizika. Proto 9 z 10 Čechů uzavírá na zimní dovolenou pojištění. Polovina z nich se pojišťuje u pojišťovny, čtvrtina využívá pojištění v rámci své platební karty. Každý desátý Čech již také během zimní dovolené musel vyhledat ošetření lékaře, a to v Česku nebo v zahraničí. 

Zimní dovolená 2019/2020  mírně podraží  (Cenový monitoring portálu dovolena.cz)
 
Ceny zimních dovolených v horských střediscích v evropských zemích budou v sezóně 2019/2020 jen nepatrně vyšší - většinou do 5 %. Vyplývá to z meziročního srovnání průměrných cen týdenního pobytu pro čtyřčlennou rodinu ve čtyřhvězdičkovém hotelu s polopenzí připraveného exklusivně pro Equa bank vedoucím on-line prodejcem zájezdů a dovolených – dovolena.cz, člena skupiny STUDENT AGENCY.

Stejně jako v uplynulých letech i v nadcházející sezóně nejlevněji vyjde čtyřčlennou rodinu* dovolená v České republice. Pobyt na českých horách se dá pořídit od 18 tisíc korun, za skipasy pak čtyřčlenná rodina vydá o 5 % více než loni, kdy průměrná cena šestidenního skipasu pro čtyřčlennou rodinu začíná na 10 tisících Kč. Mírného zdražení se dočkáme i v Rakousku. Zde se ceny skipasů zvýšily průměrně také o 5 % - cena týdenního skipasu začíná pro čtyřčlennou rodinu na 18 700 Kč. Ceny pobytů pak vzrostly o 4 % a začínají u týdenního pobytu pro čtyřčlennou rodinu přibližně na 25 tisících Kč. O 5 % vzrostly také ceny skipasů ve Švýcarsku, zatímco ceny pobytů se zvýšily o 2,5 %. Jen nepatrně se zvýšily i ceny ve Francii.

Ti, co míří na lyže do Itálie nebo na Slovensko, budou naopak potěšeni. V Itálii šly ceny pobytů i skipasů v meziročním srovnání o přibližně 5 % dolů.  I proto je poptávka po zájezdech na hory v Itálii dle serveru dovolena.cz letos o 18 % vyšší. Na Slovensku zase zaplatíme o trochu  méně za občerstvení sjezdovkách. 


Prodeje zimních lyžařských dovolených 2019/2020 jsou podobné jako v loňském roce, Češi více preferují zahraničí

Zájem o zimní dovolené v evropských horských střediscích je letos podobný jako v loňském roce. Co se mění, jsou ale preference cílových destinací. Patrný je zejména nárůst zájmu o zimní dovolené v Itálii - 18%, ve Slovinsku (více než 100%), naopak klesá zájem o destinace v České republice a na Slovensku.
Roste také poptávka po kvalitnějším ubytování - až 50 % Čechů poptává pobyt ve čtyřhvězdičkových hotelích, což představuje meziročně nárůst o 10 %. 6 z 10 Čechů volí pobyty s polopenzí, většina rovněž preferuje vlastní dopravu – 90%, zbývající pak většinou dopravu autobusem.

* Čtyřčlenná rodina, 2 děti ve věku 8 a 12 let, ***hvězdičkový hotel, ceny jsou bez skipassů

 

Ceny byly přepočítány při kurzu 25,5 Kč za Euro a v kurzu 23,2  Kč za švýcarský frank.

*Čtyřčlenná rodina, 2 děti ve věku 8 a 12 let, ***hvězdičkový hotel, ceny jsou bez skipassů