Press release and News

Logo download
logo in PNG
logo in PDF
use of the logo of Equa bank - rules

Press contact
Kateřina Petko
Head of PR & Internal Communications 
katerina.petko@equabank.cz

19. 10. 2020

Letošní Vánoce ve znamení koronaviru, e-shopů a střízlivých výdajů

Od adventu nás dělí již jen pár týdnů. Jisté je, že bude jiný. Covid-19 letos mění vše a dotkne se i toho, jak Češi tráví vánoční svátky a kde a za kolik nakupují vánoční dárky. Podle výzkumu Equa bank budou letošním nákupům dominovat e-shopy, kde chce pořídit dárky 60 % Čechů. A při výdajích za dárky budeme spíše střízliví – maximálně 5 tis. Kč je za ně ochotno letos vydat 60 % z nás. Plyne to z aktuálního výzkumu Equa bank.

Již nyní si pětina Čechů myslí, že pandemie ovlivní to, jak jsou zvyklí trávit vánoční svátky. Čtvrtina připouští, že vlastně zatím neví, zda to změní jejich Vánoce a polovina Čechů si nepřipouští, že by koronavirus jejich Vánoce ovlivnil.

Jedno je jisté – letos se změní to, za kolik a kde budeme dárky nakupovat. Téměř pětina Čechů si myslí, že bude letos o Vánocích šetrnější a za vánoční dárky vydá méně něž loni. Polovina z nás je ochotná utratit za vánoční dárky maximálně tolik, co loni. A jen 7 % Čechů počítá s tím, že se „plácnou přes kapsu“ a do dárků investují více než loni. Nejistota ohledně finanční situace se promítá i do skutečnosti, že třetina Čechů není schopna nyní říct, zda plánuje na dárcích spíše šetřit či nakoupí dárky ve stejné hodnotě jako loni.

 

Za kolik a kde nakoupíme?

Maximálně do pěti tisíc Kč chce letos nakoupit dárky 60 % Čechů a od 5 tis. do 10 tis. Kč pak 30 % z nás.  A kde tyto peníze utratíme? Je jasné, že řada věcí v našem životě i vánoční nákupy se ještě více přesunou do on-line světa. V e-shopech chce vánoční dárky pořídit 60 % Čechů (loni to bylo 50 %). A zatímco menším kamenným obchodům dává přednost letos stejný počet nakupujících jako loni – 17 % respondentů, klesá obliba velkých nákupních center. Letos zde chce pořídit vánoční nákupy 21 % Čechů, přičemž loni to bylo 30 %.

„Trend přesunu nákupů na e-shopy je dlouhodobý a protiepidemická opatření ještě více urychlila. Equa bank s růstem síly e-shopů na českém maloobchodním trhu počítala, a proto jsme na jaře letošního roku jako první česká banka začali poskytovat platební metodu pro nákupy v e-shopech - odloženou platbu PlatímPak. Tyto odložené platby umožňují zákazníkům e-shopů nakupovat na internetu a zaplatit za zboží až potom, co ho mají doma a v klidu si ho zkontrolují. Odložená platba je vyhodnocena do 60 sekund a zboží stačí zaplatit kdykoliv do 30 dní od nákupu,“ řekla Kateřina Petko, ředitelka PR a interní komunikace Equa bank. „Platební metoda PlatímPak odbourává dosud přežívající psychologické bariéry pro placení v e-shopech, kdy zákazníci buď nechtějí zadávat na internetu číslo karty, nebo nechtějí platit předem před obdržením zboží. To vše odložená platba řeší,“ dodává Kateřina Petko.

 

Letos nakoupíme s předstihem?

Nákupy nechceme nechávat na poslední chvíli – aspoň si to Češi myslí. Od konce října do prvního adventního víkendu totiž chtělo zvládnout nákup dárků 86 % respondentů. Je samozřejmě otázka, zda toto předsevzetí nenarazí na všední realitu.

A zodpovědní chceme být nejen při včasném nákupu dárků, ale i při jejich financování. Z běžné výplaty, aniž by museli sáhnout do úspor či si půjčit, chce letos dárky kupovat 60 % Čechů. Z úspor, které na ně má, pak 37 % a půjčovat si na ně chce jen 1,4 % respondentů.

Změny se nedotknou jen nakupování dárků, ale i toho, s kým Vánoce strávíme. Již nyní je totiž 15 % Čechů rozhodnuto omezit návštěvy příbuzných a známých během Vánoc s ohledem na vývoj pandemie. 40 % se rozhodne až podle toho, jaká bude během Vánoc aktuální situace. Přibližně třetina z nás si pak nechce nechat měnit koronavirem své Vánoce a chce navštívit příbuzné a známé jako každý rok. To, jak jsou tyto návštěvy pro nás důležité, je vidět i na skutečnosti, že jen 7 % respondentů odpovědělo, že na Vánoce nikoho nenavštěvuje.