Časté dotazy

Základní informace

 • Co znamená EQUA?
  Základ slova Equa pochází z latiny - odkazuje na rovnost, férovost a otevřenost, tedy vlastnosti, které jsou pro Equa bank charakteristické.
 • Jaké produkty Equa bank nabízí?
  Equa bank nabízí běžné a spořicí účty, termínované vklady, bezkontaktní platební karty, hypoteční, spotřebitelské půjčky, telefonní a internetové bankovnictví, včetně mobilní verze pro chytré telefony.

Běžný účet

Kontokorent

Platební karta

 • K jakému účtu získám bezkontaktní platební kartu?
  Bezkontaktní platební karta je vydávána k běžnému korunovému účtu.
 • Jak mám postupovat při ztrátě či odcizení karty?
  V případě ztráty či odcizení můžete kartu zablokovat prostřednictvím Vašeho internetového bankovnictví, případně neprodleně kontaktujte naše klientské centrum na telefonním čísle +420 222 010 222.
 • Mohu si změnit PIN k platební kartě?
  Při aktivaci debetní karty si sami zvolíte PIN v internetovém bankovnictví. PIN si můžete následně kdykoliv změnit.
 • Jak mohu změnit limity pro platby kartou?
  Limity můžete změnit zdarma ve Vašem internetovém bankovnictví, případně využít Telefonní bankovnictví.
 • Jak mám postupovat při reklamaci karetní transakce?
  Vyplněný formulář "Prohlášení o sporné transakci platební kartou", který naleznete na našich www stránkách (Centrum dokumentů), zašlete na adresu klientského centra: Equa bank a.s., Karolinská 661/4,186 00 Praha 8 nebo předejte na jedné z našich poboček. Lhůta pro vyřízení je maximálně 35 pracovních dní po obdržení reklamace. Nejpozději do 15 pracovních dní od podání reklamace budete informováni o průběhu řešení.
 • V čem je nová bezkontaktní karta lepší?
  Jsou pro ni charakteristická tři slova – rychlost, bezpečnost a pohodlí. Bezkontaktní platební karta Debit Mastercard vám umožňuje vybírat hotovost z bankomatu, platit standardním způsobem (vložením karty do terminálu) i bezkontaktně (přiložením karty k terminálu).
 • Jak si mohu o novou platební kartu zažádat?
  O novou platební kartu si můžete jednoduše zažádat přes vaše internetové bankovnictví. Nejprve si zkontrolujte, zda je Vaše korespondenční adresa stále aktuální. Změnit si ji případně můžete v internetovém bankovnictví v sekci Nastavení – Změny nastavení. Na tuto adresu Vám platební kartu zašleme. Po kontrole Vaší adresy si zažádejte o novou platební kartu prostřednictvím internetového bankovnictví v sekci Karty – Nastavení karty – Vyměnit kartu a jako Důvod zvolit Změna typu karty. Výměna platební karty a její zaslání je zdarma.
 • Je nová bezkontaktní karta zdarma?
  Ano. Vydání a vedení této karty je zcela zdarma, stejně tak i její výměna.
 • Co je třeba udělat s původní kartou po obdržení karty nové?
  Aktivací nové karty se trvale zablokuje platební karta původní. Proto si nejprve novou platební kartu aktivujte ve svém internetovém bankovnictví,
  a to dle instrukcí, které s kartou obdržíte.
  Původní platební kartu prosím následně znehodnoťte přestřižením přes čip a magnetický proužek.

  Budeme rádi, pokud nám znehodnocenou platební kartu vrátíte zpět do banky, a to buď na kteroukoliv z našich poboček, nebo poštou na adresu Equa bank a.s., Oddělení platebních karet, Karolinská 661/4, Praha 8, 186 00. Za každou vrácenou kartu typu MC Standard dáváme 10 Kč na charitativní projekt TaKavárna.
 • Jak mohu platit bezkontaktní kartou Debit Mastercard?
  Tato platební karta vám umožňuje platit jak standardním způsobem (vložením karty do terminálu), tak i bezkontaktně (přiložením karty k terminálu). Karta umožňuje také standardně výběry hotovosti z bankomatu.
 • Kde mohu platit kartou bezkontaktně?
  Bezkontaktně můžete platit u obchodníků, kteří jsou vybaveni terminálem pro bezkontaktní platby. Takové obchodníky poznáte podle označení symbolem PayPass nebo symbolem s textem „Zde plaťte bezkontaktně“.
 • Kdy musím při bezkontaktní platbě zadat PIN (případně podepsat účtenku)?
  Bezkontaktní platby do 500 Kč jsou bez zadání PIN. U částek nad 500 Kč budete požádáni o zadání PINu, případně o podepsání účtenky.
 • Jaké jsou limity pro bezkontaktní platby?
  Limity se započítávají do souhrnné výše týdenních limitů, které máte nastavené pro „ Platby u obchodníka“. Změnu těchto limitů si můžete nastavit prostřednictvím Vašeho internetového bankovnictví, v sekci Karty.
 • V čem jsou bezkontaktní platby výhodnější?
  Bezkontaktní placení si oblíbíte především pro jejich rychlost (u částek do 500 Kč nezadáváte PIN), bezpečnost (kartu nedáváte z ruky a manipulujete s ní pouze vy) a pohodlí (nehledáte drobné).
 • Může se stát, že někde zaplatím bezkontaktně omylem?
  Při bezkontaktní platbě je nutné kartu ke čtečce přiložit, což znemožňuje přečtení karty jiným zařízením. Částka nákupu vám bude odečtena pouze jednou, a to i v případě, že byste kartu přiložili k terminálu vícekrát. Může se ale stát, že budete terminálem vyzváni k vložení karty a zadání PIN. Je to pouze z bezpečnostních důvodů, výše platby v tomto případě nehraje roli.
 • Kdy uvidím všechny bezkontaktní platby ve svém internetovém bankovnictví?
  Všechny bezkontaktní platby uvidíte ihned po jejich zaúčtování v Přehledu Transakční historie .

Google Pay - NFC platby

 • Co je služba Google Pay?
  Google Pay je služba, která umožňuje platit v obchodech pouhým přiložením mobilního zařízení s operačním systémem Android a s technologií NFC k platebnímu terminálu.

  Placení prostřednictvím mobilního zařízení je velice jednoduché a pohodlné.
 • Co potřebuji k tomu, abych mohl platit telefonem?
  Mobilní telefon s operačním systémem Android verze 5.0 nebo vyšší a s technologií NFC (Near Field Communication). Zároveň je potřeba mít zaregistrovanou platební kartu Equa bank v mobilní aplikaci Google Pay, kterou si můžete do svého mobilního telefonu stáhnout na Google Play. K bezpečnému placení je nutné mít nastavený zámek obrazovky telefonu.
 • Jak probíhají platby prostřednictvím aplikace Google Pay?
  Pro platby do 500 Kč stačí rozsvítit obrazovku mobilního zařízení a přiložit jej k platebnímu terminálu. Při platbách nad 500 Kč je potřeba odemknout obrazovku zařízení, přiložit zařízení k platebnímu terminálu a vyčkat na provedení platby. Následně se Vám na obrazovce zobrazí potvrzení o transakci. V některých případech můžete být opětovně vyzváni k odemčení telefonu z důvodu vyšší bezpečnosti.
 • Mohu prostřednictvím telefonu s aplikací Google Pay vybírat hotovost z bankomatu?
  Ano, a to v případě, že je bankomat vybaven bezkontaktní NFC čtečkou. Zapněte obrazovku mobilního telefonu (nemusí být odemknutá) a ten přiložte ke čtečce. Na obrazovce ATM budete vždy vyzváni k zadání PIN karty (bez ohledu na to, zda je telefon odemknutý či nikoliv). Dále postupujte dle instrukcí na obrazovce ATM.
 • Je služba bezpečná?
  Ano, platby jsou zcela bezpečné. Přidáním karty do aplikace Google Pay se její číslo neukládá do zařízení ani do aplikace. Při placení nejsou údaje o kartě poskytovány ani společnosti Google ani obchodníkům.
 • Jaké jsou poplatky za službu?
  Za službu Google Pay si banka žádný poplatek neúčtuje.
 • Proč se mi nedaří přidat kartu do aplikace Google Pay?

  Ujistěte se, že a) přidáváte platební kartu vydanou Equa bank, b) jste připojeni k internetu, c) vaše mobilní zařízení podporuje NFC technologii a má nainstalovaný operační systém Android verze 5.0 a vyšší.

 • Mohu přidat svoji platební kartu do aplikace Google Pay ve více zařízeních?
  Ano. Je ale nutné si uvědomit, že za všechna zařízení, ve kterých budete mít platební kartu přidanou do aplikace Google Pay, zodpovídáte.

Minutová půjčka

 • Jak rychle mohu Půjčku získat?
  Na pobočce v průběhu několika minut. Přejete-li si, aby vám smlouvy doručil kurýr, pak získáte prostředky nejpozději v průběhu několika dní. Schválení vaší žádosti proběhne vždy on-line.
 • V čem je Půjčka lepší než půjčky u konkurence?
  Nízkou úrokovou sazbu půjčky vám garantujeme po celou dobu trvání půjčky. To není zdaleka pravidlem, banky totiž mívají v podmínkách mnoho „když“ a „aby“, takže nakonec možná zjistíte, že půjčka je dražší než jste čekali. My před vámi nic neskrýváme. Dále získáte bezplatné vedení půjčky i běžného účtu a mimořádné splátky kdykoli zdarma. A v neposlední řadě – nikde není získání půjčky tak jednoduché a rychlé jako v Equa bank.
 • Jaké jsou poplatky pro získání a měsíční vedení Půjčky?
  Neplatíte žádný poplatek při získání ani při měsíčním splácení Půjčky. Zdarma je veden i běžný účet, přes který je půjčka splácena.
 • Jaké jsou podmínky pro získání Půjčky?
  Pokud je vám alespoň 18 let a máte pravidelný příjem, další podmínky pro zahájení schvalování nemáme.
 • Je nutné si k Půjčce otevřít běžný účet a kolik to případně stojí?
  Běžný účet vám spolu s půjčkou otevřeme, budete přes něj půjčku splácet. Garantujeme vám bezplatné vedení a běžné bankovní služby po dobu trvání půjčky. Náš účet má navíc spoustu výhod včetně bezkontaktní platební karty s výběry ze všech bankomatů v ČR zdarma.
 • Nejsem občanem ČR. Mohu si taky požádat o Půjčku?
  Ano, Půjčku jsme připraveni poskytnout i vám. Stačí se zastavit na kterékoliv z našich poboček, kde s vámi vyřídí vše potřebné.

RePůjčka

 • Přijde mi to zvláštní - dá se tomu věřit? Proč by to nějaká banka dělala?
  Žádný trik, žádný háček, žádné hvězdičky pod čarou. Jsme nová banka, která dělá věci jinak. Jsme menší a efektivnější. V porovnání s velkými bankami máme mnohem nižší provozní náklady. Nabízíme služby za takovou cenu, kdy nám se to vyplatí a klient je spokojený.
 • Co znamená převedení půjčky?
  Při převedení půjčky refinancujeme výhodněji vaši stávající půjčku. Myslíme tím opravdu výhodněji – při stejném počtu splátek, které vám nyní zbývají u stávající půjčky, budete u nás platit nižší splátku. Navíc vám poskytneme běžný účet s vedením zdarma a běžné bankovní služby, což ušetřenou částku ještě zvýší.
 • Jakou mám jistotu, že převedením své půjčky opravdu ušetřím?
  U nás vám garantujeme snížení stávající úrokové sazby a nulové poplatky za vedení běžného a úvěrového účtu po celou dobu splácení RePůjčky - to je skutečná garance ušetřených peněz. Většina poskytovatelů půjček vám běžně slíbí snížení splátky refinancováním či konsolidací, což zvýší počet splátek a způsobí, že v součtu zaplatíte víc.
 • Své půjčky jsem již konsolidoval do jedné. Mohu i přesto využít refinancování a ušetřit?
  Rozhodně, převedení půjčky je zvlášť vhodné na konsolidaci půjček. Konsolidace vám obvykle usnadní splácení tím, že sníží splátku, zvýší se vám však počet splátek a díky tomu zaplatíte na úrocích a poplatcích mnohem víc. My vám garantujeme nižší úrokovou sazbu a bezplatné bankovní služby. U nás opravdu ušetříte.
 • Jak je vůbec možné na půjčce tolik ušetřit?
  Je to jednoduché. Garantujeme snížení úrokové sazby. Už tím má každý klient jistotu, že mu snížíme měsíční splátku. Navíc u nás nebude platit žádné poplatky, které jsou, často skrytě, s půjčkou v jiných institucích spojené. Například 50 Kč za správu půjčky. A 99 Kč za vedení běžného účtu, který často musíte mít s půjčkou zřízený. To je měsíčně 149 Kč. Když vám zbývá splácet třeba ještě 4 roky, tj. 48 splátek. Převedením úvěru jen na měsíčních poplatcích ušetříte 48*149 = 7 152 Kč. Nad tím už se možná mávnout rukou nevyplatí.
 • Jak rychle mohu RePůjčku získat?
  Schválení probíhá online do 1 minuty, samotný převod půjčky zařídíme za vás, stačí nám pouze kopie smluvní dokumentace vaší stávající půjčky. Tu nám můžete doručit osobně na pobočku, nahrát online nebo zaslat poštou. Poté už jen podepíšete smlouvu na pobočce či vám ji zašleme kurýrem zdarma. Vše ostatní již zařídíme za vás.
 • Co když budu chtít něco změnit? Získat finance navíc nebo prodloužit dobu splácení?
  RePůjčka je flexibilní. Volíte si parametry jako je doba splácení (můžete si ji zkrátit nebo prodloužit) či peníze navíc. A pokud Vám nebude vyhovovat datum splácení, můžete si jej online změnit v internetovém bankovnictví.
 • Jaké jsou poplatky pro získání a měsíční vedení RePůjčky?
  Neplatíte žádný poplatek při získání ani při měsíčním splácení RePůjčky. Zdarma je veden i běžný účet, přes který je půjčka splácena.
 • Mohu získat RePůjčku i na půjčku, kterou nemám v bance?
  Ano, RePůjčku můžete využít na splacení jakéhokoliv vašeho stávajícího spotřebitelského úvěru nebo půjčky. Můžete ji použít ke splacení konsolidované půjčky, libovolné hotovostní půjčky, účelové či neúčelové půjčky jak z banky nebo z jiné nebankovní instituce.
 • Jak zjistím, kolik přesně převedením půjčky ušetřím?
  Jednoduše si spočítejte v našem kalkulátoru, kolik převedením půjčky ušetříte. Není v tom žádný háček. U nás můžete za dobu splácení půjčky na úrocích a poplatcích ušetřit tisíce korun.
 • Je převedení půjčky pro klienta složité a zabere hodně času?
  Složité není. Nabízíme vám možnost vyřídit si vše online bez potřeby návštěvy pobočky, případně telefonicky či na pobočce. Vyřízení časově náročné není. Na pobočce to zvládneme za jedinou návštěvu, pokud budete mít při sobě požadované náležitosti (kopii smluvní dokumentace stávající půjčky).
 • Jaké jsou podmínky pro získání RePůjčky?
  Pokud je vám alespoň 18 let a máte stávající půjčku, čekáme na vás.
 • Je nutné si k RePůjčce otevřít běžný účet a kolik to případně stojí?
  Běžný účet vám spolu s RePůjčkou otevřeme, budete přes něj RePůjčku splácet. Garantujeme vám bezplatné vedení a běžné bankovní služby po dobu trvání RePůjčky. Náš účet má navíc spoustu výhod včetně bezkontaktní platební karty s výběry ze všech bankomatů v ČR zdarma.
 • Je to konsolidace?
  Ne. Konsolidace znamená sloučení několika půjček do jedné, sníží se měsíční splátka, ale vy platíte delší dobu, tudíž reálně zaplatíte mnohem více.
 • Nejsem občanem ČR. Mohu si taky požádat o RePůjčku?
  Ano, RePůjčku jsme připraveni poskytnout i vám. Stačí se zastavit na kterékoliv z našich poboček, kde s vámi vyřídí vše potřebné. Jen malé upozornění – RePůjčku lze použít na refinancování úvěrů poskytnutých a vedených některou z finančních institucí v ČR. Refinancovat úvěr vedený kdekoliv v zahraničí nedokážeme.
 • Mohu získat k RePůjčce peníze navíc?
  Ano, k RePůjčce obvykle nabízíme možnost získat peníze navíc. Kolik můžete získat navíc se dozvíte ihned po vyplnění žádosti o RePůjčku.
 • Mohu využít RePůjčku pro více půjček?
  Ano, je to možné. Abychom jasně dostáli svému závazku garance zlevnění každé Vaší půjčky, refinancujeme každou zvlášť – u každé pak máte garantovanou slevu na sazbě a zrušení všech poplatků. U každé z převáděných půjček tedy jasně uvidíte, kolik konkrétně ušetříte.

Spořicí účet

Termínovaný vklad

Hypoteční úvěr

Internetové bankovnictví

Mobilní bankovnictví

 • Kde si stáhnu aplikaci pro mobilní bankovnictví?
  Pro stažení aplikace navštivte prosím Google Play či Appstore.
 • Jak se poprvé přihlásím do mobilního bankovnictví?
  Z důvodu bezpečnosti musí být aplikace mobilního bankovnictví spárována s internetovým bankovnictvím. Aktivaci provedete jednoduše na mobilním zařízení použitím přihlašovacího čísla a hesla pro internetové bankovnictví a autorizační SMS. Při párování aplikace si zvolíte svůj unikátní čtyřmístný číselný kód. Tímto kódem budete přistupovat do aplikace a autorizovat všechny aktivní operace a platby.
 • Kolik mám pokusů pro přihlášení do mobilního bankovnictví?
  Pokud zadáte pětkrát po sobě nesprávný kód, bude vaše zařízení odpárováno a přístup do mobilní aplikace bude zamezen. Aplikace vás poté vyzve k opakovanému spárování zařízení pomocí přihlašovacího čísla a hesla pro internetové bankovnictví a autorizační SMS.
 • Jaké operace mohu provádět v mobilním bankovnictví?

  Mobilní bankovnictví vám umožňuje kompletní přehled a správu vašich financí. Můžete zadávat domácí platby a kontrolovat opakované platby. Prostřednictvím mobilního bankovnictví můžete obsluhovat i vaši platební kartu. Aplikace vám umožní změnu PINu i limitů pro platby kartou a v případě potřeby v ní můžete svoji kartu zablokovat.

 • Jakým způsobem potvrdím platby v mobilním bankovnictví?

  Platby potvrdíte vámi nastaveným čtyřmístným číselným kódem, který si nastavíte při párování aplikace.

 • Kde si nastavím profilovou fotografii a kdo jí uvidí?
  Profilovou fotografii si nastavíte jednoduše na třetí záložce menu – sekce Profil. Tato fotografie se budou zobrazovat klientům Equa bank v rámci mobilního bankovnictví, a to při zadání platby a při zobrazení protistrany transakce.
 • Jak si změním číselný kód pro mobilní bankovnictví?
  Změnu čtyřmístného číselného kódu pro mobilní bankovnictví provedete v sekci nastavení, kterou naleznete na třetí záložce v aplikaci. Pro změnu kódu je potřeba znát váš původní číselný kód.

Telefonní bankovnictví

 • Jak se poprvé přihlásím do telefonního bankovnictví?
  Nejdříve se přihlašte do internetového bankovnictví. V sekci "Nastavení" zadejte Heslo, které chcete používat pro přístup do telefonního bankovnictví. Dále si můžete nastavit bezpečnostní PIN, kterým může být stejné 6-ti místné číslo jako vaše Heslo.
  Ve stejné sekci můžete provést změnu vašeho Přihlašovacího čísla, které jste si zvolil/a při prvním přihlášení do Internetového bankovnictví.
 • Jak postupovat, když zapomenu přihlašovací číslo nebo heslo pro telefonní banovnictví?
  V takovém případě kontaktujte prosím naše klientské centrum na +420 222 010 222, kde Vám vystaví nové jednorázové přihlašovací údaje.
 • Kolik mám pokusů pro přihlášení do telefonního bankovnictví?
  Pokud zadáte 3x po sobě špatně heslo, přístup do telefonního bankovnictví se z bezpečnostních důvodů zablokuje.
  Po uplynutí 30 minut můžete heslo zadat znovu.
 • Jak si nastavím nebo změním heslo pro telefonní bankovnictví?
  Přístup k této službě si nastavíte v internetovém bankovnictví v sekci "Nastavení". Heslo musí obsahovat 6 čísel, která nejsou po sobě jdoucí. Ve stejné sekci Na stejném místě můžete nastavit i PIN pro autorizaci plateb v telefonním bankovnictví.
 • Jaký formát má přihlašovací číslo a heslo?
  Přihlašovací číslo je číselný kód obsahující 8-16 znaků, které nesmí být po sobě jdoucí a slouží pro přihlášení do internetového, mobilního i telefonního bankovnictví. Heslo pro přihlášení do telefonního bankovnictví je kombinace 6 čísel, která nejsou po sobě jdoucí.

Platební styk

 • Jaké náležitosti musím poskytnout příkazci platby ze zahraničí?
  Podmínkou pro připsání platby na Váš účet je správné vyplnění bankovního spojení Vaším obchodním partnerem, platební příkaz ze zahraničí musí obsahovat následující údaje:
  1. číslo účtu příjemce ve formátu IBAN: CZXX6100XXXXXXXXXXXXXXXX;
  2. název příjemce: jméno majitele účtu;
  3. adresa příjemce (nepovinné): ulice, město, PSČ, stát;
  4. název banky příjemce: Equa bank, a.s;
  5. swiftová adresa banky příjemce, BIC: EQBKCZPP
 • Mohu zrušit již zadanou platbu s budoucím datem splatností?
  Ano, můžete ji zrušit ve Vašem internetovém bankovnictví, sekce „Čekárna“, nebo prostřednictvím telefonního bankovnictví na +420 222 010 222, nebo na kterékoliv pobočce Equa bank.
 • Jaké jsou lhůty pro zpracování plateb?
  Lhůty pro zpracování plateb neleznete v Podmínkách platebního styku (viz Centrum dokumentů).
 • Co je IBAN a kde ho získám?
  IBAN je zkratka pro "International Bank Account Number", v překladu "mezinárodní číslo bankovního účtu", které se používá při platbách do/ze zahraničí.
  Číslo Vašeho účtu ve formátu IBAN naleznete ve Vašem internetovém bankovnictví v sekci „Nastavení/Detaily účtu“ nebo na výpise z účtu.
 • Co je SWIFT/BIC kód banky a kde ho získám?
  Swiftová adresa dané banky BIC (Bank Identifier Code = bankovní identifikační kód) je osmi nebo jedenáctimístný údaj, který se skládá z následujících znaků:

  1.Kódu banky, který identifikuje banku pomocí čtyř abecedních znaků (např. KOMB – Komerční banka a.s. Praha; CNBA – ČNB; apod.);
  2. Kódu země, identifikujícího zemi nebo geografické území, na němž je umístěno sídlo banky nebo jiného konkrétního uživatele (používá se dvoumístného abecedního kódu ISO, např. FR pro Francii, US pro USA, CZ pro Českou republiku atd.);
  3. Kódu místa, který identifikuje pomocí dvoumístného alfanumerického znaku region nebo město, v němž je umístěno sídlo uživatele (např. PP - Praha, SG – Singapur atd.)
  4. Příp. kódu pobočky , který je volitelnou součástí swiftové adresy a skládá se ze tří alfanumerických znaků.

  SWIFT/BIC kód Equa bank najdou klienti ve svém bankovním výpisu z účtu, dále na internetových stránkách www.equabank.cz a nebo na telefonním čísle klientského centra +420 222 010 222.
 • Jaké jsou podstatné náležitosti pro zadání platebních příkazů do zahraničí, v rámci EHP nebo v cizí měně do tuzemska?
  Informace o náležitostech platebních příkazů naleznete v Technický podmínkách provádění platebního styku (viz Centrum dokumentů).
 • Korespondentské banky
  Seznam korespondentských bank naleznete v sekci Povinně uveřejňované informace (v patičce webových stránek) - Seznam korespondentských bank.
 • Definice typů poplatků
  Informace o typech poplatků naleznete v sekci Centrum dokumentů - Podmínky platebního styku.
 • Jak zadám europlatbu/SEPA platbu?
  Pro zadání europlatby /SEPA platby vyplňte formulář Europlatba. Europlatby/SEPA platby jsou všechny převody do/ze zemí EU/EHP v měně EUR s poplatkem SHA, které jsou odeslané se standardní prioritou. Povinností je vyplnit SWIFTový kód banky příjemce a číslo účtu příjemce ve formátu IBAN.

Osobní / kontaktní údaje

Zvýhodněné mobilní tarify

Otevřené bankovnictví

 • Co znamená pojem Otevřené bankovnictví?
  Zjednodušeně řečeno - jde o zpřístupnění vybraných klientských dat různým subjektům. Komu a co lze zpřístupnit je popsáno v následujících otázkách. Často je v této terminologii používán pojem API nebo webAPI, což je jednotná metoda komunikace mezi dvěma stranami. Neméně známým pojmem je zkratka PSD 2, což je zkratka pro druhé vydání směrnice o platebních službách na vnitřním trhu z dílny evropského parlamentu. Právě z této směrnice vychází nový zákon o platebním styku v ČR, který platí od 13. ledna 2018.
 • Proč přibyla nová položka v internetovém bankovnictví v sekci Nastavení „Přístupy k účtům“?
  Otevřené bankovnictví vám umožňuje získat informace nejen o všech vašich účtech, ale také provádět platby prostřednictvím jiných poskytovatelů služeb. V tomto menu naleznete přehled poskytnutých oprávnění jednotlivým subjektům, jejich délku platnosti, včetně možnosti oprávnění odebrat. Navíc zde naleznete historii jejich jednotlivých přístupů.
 • Co přesně pro mě povolení přístupu k účtu znamená?
  Máte možnost využívat informace o vašich účtech v souvislosti s jinými službami. Typicky může jít o přehled všech vašich transakcí z účtů různých bank a následně sledovat třeba vaše pravidelné výdaje. Také můžete dát souhlas při žádosti o půjčku, aby si poskytovatel půjčky stáhnul výpis z vašeho účtu a nemuseli jste tak dokládat výši příjmu.
 • Jak mohu přidělit oprávnění přístupu k účtu?

  Oprávnění můžete udělit přímo v internetovém prohlížeči na stránkách poskytovatele služby nebo prostřednictvím konkrétní aplikace. S přibývajícími poskytovateli služeb budete mít možnost udělit oprávnění také v internetovém bankovnictví. Ze stránek poskytovatele služeb nebo z aplikace budete vždy přesměrováni na naše stránky k zadání přihlašovacích údajů, které používáte pro vstup do vašeho internetového bankovnictví.

 • K jakým informacím bude mít poskytovatel přístup?
  Pokud v aplikaci povolíte službu "Informování se o platebním účtu“, bude mít poskytovatel informace o všech vašich účtech, jejich zůstatcích a transakcích. Platnost oprávnění je nastavena na 90 dní, po vypršení platnosti je potřeba oprávnění znovu přidělit. Oprávnění lze také kdykoliv zrušit. Některé aplikace umožňují zadat platební transakci z vašeho účtu pouze s vaším souhlasem a našimi autorizačními pravidly. Toto oprávnění je jednorázové a musíte jej přidělit pro každou platbu.
 • Může se poskytovatel služeb dostat k informacím o mých účtech bez mého souhlasu?
  Nikoliv, žádný poskytovatel služeb se nemůže dostat k těmto informacím bez vašeho potvrzení.
 • Jsem povinen povolit přístup k účtům?
  Možnost zpřístupnit vaše údaje jinému poskytovateli je čistě na vás. V případě, že nebudete mít o službu zájem, nemá na vás otevřené bankovnictví žádný dopad.
 • Bezpečnost služeb Otevřeného bankovnictví
  Seznam poskytovatelů těchto služeb reguluje Česká národní banka a přidání oprávnění jdou ruku v ruce s našimi bezpečnostními zásadami a pravidly. Buďte však obezřetní k aplikacím z neznámých zdrojů a k nezabezpečeným internetovým stránkám. Více o bezpečnosti na internetu se dozvíte na našich stránkách v sekci Bezpečnostní zásady.